SZKOŁA PODSTAWOWA W ORLE

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

12 kwietnia 2019

W Polsce 1 marca jest poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych - żołnierzy niezłomnych. „Żołnierze wyklęci” byli członkami antykomunistycznego i niepodległościowego ruchu partyzanckiego, który w latach 1944-1953 stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, walcząc z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im organami w Polsce. Przez wiele lat żołnierze niezłomni byli okryci hańbą nałożoną im przez komunistów. Dopiero od niedawna prawdziwa historia ujrzała światło dzienne i możemy oddać hołd poległym w walce o wolną Polskę.

Aby przybliżyć sylwetki i działania żołnierzy wyklętych uczennice klasy ósmej przygotowały prezentacje. Jedna z nich była poświęcona naszemu regionalnemu bohaterowi narodowemu - Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który powinien być kojarzony z naszym bliskim regionem. Jego żona Maria pochodziła z Ostrowi Mazowieckiej. Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej przy ulicy Romana Rubinkowskiego przyjął jego imię.

Dziewczęta przedstawiły jego życie i walkę w podziemiu antykomunistycznym. Witold był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem AK oraz więźniem KL Auschwitz. W latach 1918-1921 służył w wojsku i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 r. uczestniczył w walkach z Niemcami. Po rozwiązaniu swojego oddziału pojechał do Warszawy i rozpoczął działalność konspiracyjną. W 1940 r. dał się schwytać w łapance, aby trafić do Auschwitz. Tam organizował ruch oporu, zbierając informacje o obozie. W 1943 r. uciekł, aby zostać żołnierzem Kedywu i brać udział w powstaniu warszawskim. Po jego zakończeniu trafił do niemieckiej niewoli, z której został uwolniony przez wojska amerykańskie. Trafił do Polskich Sił Zbrojnych i po rozmowie z generałem Andersem wrócił do kraju. Tutaj prowadził działalność konspiracyjną, zbierając informacje na temat działań nowych władz. Został aresztowany w 1947 r., gdzie sąd wojskowy skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Obie prezentacje zostały przedstawione na forum klas: V, VII oraz VIII.

Autor: Klaudia Skonieczna

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-04-12
Data publikacji:2019-04-12
Osoba sporządzająca dokument:Klaudia Skonieczna
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Dmochowska
Liczba odwiedzin:133