Tydzień Pozytywnej Energii

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 czerwca 2019

W Szkole Podstawowej w Orle dzień 27 maja rozpoczął obchody Tygodnia Profilaktyki pt. „Tydzień pozytywnej energii”. W tym dniu odwiedzili nas przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Małkini Górnej na zaproszenie Pani Dyrektor Małgorzaty Dmochowskiej. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z tym trudnym i niebezpiecznym zawodem oraz omówienie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Strażacy zademonstrowali wszystkim  profesjonalny pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem odpowiednich służb, podstawami podtrzymywania życia  i niedopuszczenia do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną dzwoniąc pod numery 998 i 112. Główną atrakcją spotkania okazała się prezentacja sprzętu i specjalistycznej odzieży strażackiej. Nasi goście ubrani w kombinezony i hełmy wzbudzili duże zainteresowanie, a możliwość założenia niektórych elementów stroju strażackiego była nie lada atrakcją dla uczniów. Następna część spotkania odbyła się na zewnątrz budynku szkolnego, gdzie uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych. Pożarnicy pokazali wszystkim charakterystyczny dla ich pracy wóz oraz dokładnie omówili jego wyposażenie.  Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz poznali zakres odpowiedzialnej, wielozadaniowej i jakże pożytecznej pracy strażaków.

W cele Tygodnia Profilaktyki wpisuje się także egzamin na kartę rowerową w klasie IV, a także szkolny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie klasy IV przez cały rok byli przygotowywani do egzaminu. Sprawdzian wiedzy i umiejętności zdawali pod fachowym okiem przedstawiciela policji - pana dzielnicowego mł. asp. Sylwestra Andryszczyka. Egzamin do łatwych nie należał, mimo tremy wszyscy czwartoklasiści zdali go bardzo dobrze. Dziesięciolatkowie są już posiadaczami kart rowerowych. Trochę młodsi na odbiór kart muszą jeszcze poczekać kilka miesięcy. W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami wakacji, Pan dzielnicowy przeprowadził we wszystkich klasach pogadankę na temat bezpieczeństwa w okresie letnim, szczególnie zachowania ostrożności podczas przebywania nad wodą, w relacjach z nieznajomymi. Przestrzegł uczniów, aby postępować z rezerwą w kontaktach ze zwierzętami. Wspomniał o zagrożeniach płynących z niekontrolowanego korzystania z sieci Internet. 

Ciekawą formą zajęć dla uczniów okazała się przeprowadzona trzeciego dnia Tygodnia Profilaktyki prelekcja połączona z prezentacją multimedialną i dyskusją na temat zasad prawidłowego odżywiania. Prowadząca Pani dietetyk Katarzyna Mroczkowska omówiła główne błędy w naszym odżywianiu, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie. Ten pierwszy posiłek dostarcza niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Dzieci uzyskały informacje, co powinny ze sobą zabierać do szkoły na drugie śniadanie oraz jakich produktów powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się dobrym samopoczuciem. Pani dietetyk przekazała w bardzo interesujący i przystępny sposób informacje, w jaki sposób zamieniać „złe" produkty na lepsze. Uczniowie dowiedzieli się także, jak układać pełnowartościowy jadłospis, jak ważną rolę odgrywa woda w organizmie człowieka i ile powinniśmy jej wypijać. Tego samego dnia uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Iwony Wileńskiej przygotowały przedstawienie pt: „Piknik Witaminek”, którego celem było ukazanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz zachęcenie do ich spożywania. Inscenizację rozpoczęła krótka bajka o księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku. Księżniczka jadła tylko słodycze i ciężko zachorowała. Nikt nie potrafił jej uzdrowić, aż pewnego dnia zjawił się rycerz, który przywiózł jej cudowne lekarstwa. Były to zaczarowane witaminy. Gdy Zuzanka je zjadła, od razu poczuła się lepiej. Od tego czasu bardzo często na straganie kupowała warzywa i owoce, w których ukryte były witaminy: A, B, C, D, E. Stragan był pełen różnorodnych warzyw i owoców. Można było kupić marchewki, selery, pory i pomidory, nie zabrakło również kapusty sałaty, jabłek i słonecznika. Przedstawienie Witaminek zakończyło się piosenką o tematyce zdrowotnej.

Również w tym dniu uczniowie klasy VIII wraz z Panią Kingą Brzostek zorganizowali Dzień Marchewki, w którym to zaplanowali wyciskanie soków z marchewką w roli głównej, a pozostali uczniowie mieli przebrać się w kolory marchewkowe, czyli pomarańcz i zieleń. Od samego rana trwały przygotowania, warzywa i owoce trzeba było umyć, obrać, pokroić, a było to nie lada wyzwanie, bowiem zaplanowano wyciśnięcie soku dla uczniów z całej szkoły. Trud jednak opłacał się, bo okazało się, że ku zaskoczeniu wszystkich sok wyszedł przepyszny, a uczniowie prosili o kolejne porcje. Młodsze dzieci bacznie przyglądali się procesowi wyciskania soku. Większość podopiecznych stanęła na wysokości zadania i przebrała się w kolory marchewki i na korytarzu szkolnym królował kolor pomarańczowy i zielony, a piknik owocowo – warzywny okazał się świetnym pomysłem.

30 maja trzyosobowe reprezentacje klas V - VIII walczyły o bezbłędny przejazd na torze przeszkód w ramach szkolnego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Najlepszymi umiejętnościami w jeździe rowerem może pochwalić się uczeń klasy VII - Mateusz Szymański - zdobywca I miejsca. Drugie lokaty przypadły uczniom klasy VI - Dawidowi Borowemu oraz Kamilowi Uniowskiemu. Na podium stanął również Piotr Mikołajczyk z klasy VIII - zdobywca III miejsca. Natomiast najmłodsze dzieci z klas 0 – III rywalizowały ze sobą w konkursach sportowych, wykazując swą szybkość i zwinność. Odbyły się wyścigi rzędów: bieg z piłką, z woreczkiem na głowie, bieg z butelką między kolanami oraz „łowienie rybek”. Świetna zabawa towarzyszyła dzieciom do końca. Wszyscy zostali nagrodzeni. Klasy otrzymały nagrody i dyplomy, a każdy zawodnik słodki upominek.

W ramach Tygodnia Profilaktyki odbyły się również konkursy profilaktyczne zorganizowane przez Panią Dorotę Wileńską i Panią Iwonę Wileńską. Pierwszy adresowany był do uczniów klas 0-III i dotyczył wykonania zakładki do książki, której tematem przewodnim był zdrowy styl życia. Z prac, które napłynęły, komisja konkursowa przyznała następujące miejsca: I miejsce - Zuzanna Napiórkowska (oddział przedszkolny), II - Natalia Żach (oddział przedszkolny) i III miejsce- Michał Winecki (kl. I). W drugim konkursie uczestnicy mieli za zadanie przygotować hasło promujące styl życia bez używek. Najciekawsze propozycje zostały również nagrodzone. Zwycięzcy to: Anastazja Lewandowska, (kl. IV) - I miejsce, Kamil Kalupa, (kl. IV) - II miejsce, Maja Kolator, (kl. VIII)- miejsce III. W konkursie literackim pod hasłem „Moje życie, mój wybór” komisja konkursowa przyznała miejsca w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V: I miejsce - Kamil Kalupa (kl. IV), II miejsce – Aleksandra Kołota – (kl. V), III miejsce – Zosia Marczewska – (kl. V); w kategorii wiekowej klas VI –VIII, I miejsce zajęła Klaudia Skonieczna – (kl. VIII), II miejsce Amelia Zęgota – (kl. VI), III miejsce – Martyna Han – (kl. VI)

Tradycyjnie, jak co roku, w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. W tym roku przypadł on na 31 maja, w ostatni dzień Tygodnia Profilaktyki. Tego pięknego, słonecznego dnia spotkaliśmy się wszyscy na placu szkolnym, by wziąć udział we wspólnych zawodach. Spotkaniu towarzyszyły różne niespodzianki. Główną atrakcją tego wyjątkowego dla dzieci dnia była zabawa prowadzona przez wodzireja. Tańcom i zabawom nie było końca. Po tanecznych przyjemnościach mogli oni przysiąść i zjeść upieczone na ognisku kiełbaski, a Rodzice zadbali, by ich pociechy mogły poczęstować się domowym ciastem.

W międzyczasie zostały wręczone przez Panią Dyrektor nagrody w konkursach organizowanych przez nauczycieli w Tygodniu Profilaktyki. Głównym sponsorem organizacji podjętych inicjatyw była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Małkini Górnej, a także Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców. Słodkie upominki dla wszystkich dzieci zostały ufundowane przez Pana Radnego Tadeusza Papugę, zaś Pan Radny Mirosław Niedźwiedź podarował dla dzieci z klas młodszych kufer klocków 3D. Zestaw do grillowania udostępnił Proboszcz Parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Św. Anny w Prostyni ks. Kanonik Ryszard Zalewski, na którym mogliśmy upiec kiełbaski zasponsorowane przez Panią Zofię Jastrząb i Pana Leszka Prabuckiego, natomiast wszystkie dodatki do wędliny, napoje, pieczywo zakupiono z funduszy Rady Rodziców.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Orle dziękuje wszystkim Sponsorom za życzliwość i wsparcie, Nauczycielom i Pracownikom obsługi za zaangażowanie w przygotowanie wszystkich działań w Tygodniu Profilaktyki pt. „Tydzień pozytywnej energii” i zaprasza do dalszej współpracy.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-06-07
Data publikacji:2019-06-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Dorota Rzempołuch
Liczba odwiedzin:99